I mitt förra inlägg nämnde jag att jag inte längre var med Palm Springs kammaren och att jag ville ändra flödet av mina bloggar för att hjälpa företag inom Palm Springs och de tänker flytta till vår vackra stad. Jag fick några bra respons från läsare och en stark uttrycklig försäkran om att jag är på väg i rätt riktning.
Den här veckan ville jag berätta om Retail Lease Incentive Program. Under de senaste månaderna etablerat Palm Springs City Council "hållbar ekonomisk återhämtning", som sin prioritet för samhället. En del av detta arbete är den kommersiella-Retail Lease incitamentsprogram som ger kontant incitament till mäklare som producerar nya hyresavtal för företag som genererar Palm Springs moms. Pilotprogrammet skapades för att hjälpa Palm Springs attrahera nya företag och skapa nya arbetstillfällen.
Behörighet riktlinjerna är:
1. En kontant stimulansbidrag kommer att göras för fastighetsmäklare som förhandlar ett nytt hyresavtal för kommersiella handelsfastigheter i Palm Springs.
2. Den kontanta incitament betalningsplan är följande:
en. 1 år hyra $ 700
b. 2 årigt hyresavtal $ 1.000
c. 3 år hyra $ 1.500
d. 4 år hyra $ 2.000
e. 5 års hyra $ 2.500
3. Mäklaren får ersättning kontant incitament när följande villkor är uppfyllda:
en. Intyg från hyresvärden att en ny hyresavtal för ____ år helt har verkställts,
b. bevis på hyresgästens Palm Springs verksamhetstillstånd,
c. bevis på franchise skatt försäljning licens och
d. hyresgästen har öppnat sina dörrar för näringslivet.
4. Incitamentsprogrammet gäller nya helt genomförda leasing. Förnyelse eller andrahandsuthyrning är inte stödberättigande.
Palm Springs Kommunfullmäktige har fastställt en aktuell budget på $ 30.000 för den kommersiella Retail Lease Incentive Program. Programmet finns tillgänglig nu.
För information eller för att ansöka om pengar incitamentsprogram kontakta Cathy Van Horn, ekonomisk utveckling Administrator på gemenskapsnivå och ekonomisk utveckling institutionen vid 760-323-8175 eller e-post Cathy Van Horn vid ecodev@palmsprings-ca.gov (Säg att John sänt dig !).






























Hur är detta ett incitament för någon att hyra en plats i PS?
Återigen är incitament som ges till någon annan än folket. Varför är inte det incitament ges till leasegivaren efter en viss tid på hyrda platsen. De kunde använda incitament att betala för autrocious hyrorna i staden. De fastighetsmäklare gör redan en provision från hyresavtalet. USA Govt ger alla incitament till banker, företag bil, långivare ... än de människor får ingenting .. Grattis till går den trenden tillsammans ...